logo
logo

Video (od) pro každého!

22.10.2012

„Video je jazyk, který má svou vlastní gramatiku a stejně jako se lidé učí mluvit a psát, učí se pravidlům jak funguje TV sledováním filmů a televize“. Průměrný Američan stráví před televizní obrazovkou pět hodin denně. U Čechů je pak toto číslo něco přes tři hodiny. Jako Čech jste tedy posledních dvacet let 22 tisíc hodin studoval, jak video a televize fungují. „Gratulace! Jste světový expert,“ přesvědčuje nás Michael Rosenblum ve své nové knize iPhone Millionaire, How to create and sell cutting-edge video.

Pomineme-li poněkud pragmatický název, který by snad mohl i někoho odradit (opravdu nemusíte mit iPhone, pokud budete chtít točit video), zůstává kniha praktickým průvodcem do světa videí především pro začínající tvůrce. Michael Rosenblum shrnuje své zkušenosti od dob, kdy sám začínal jako tvůrce videí po dobu, kdy se stal televizním producentem, který přímo rozhoduje, co bude obsahem vysílání. O tom že bychom ovšem zamrzli v televizní historii, se čtenář bát nemusí. Revoluce televizních a webových obsahů přichází totiž právě nyní. A každý zde má svou šanci na úspěch.

Až doposud byla tvorba videa a filmů výsadou pouze velkých společností a televizí. Videokamera, která splňovala televizní kvality, stála statisíce, ne-li miliony korun. Když k částce připočteme cenu střižny, pochopíme, proč tvorba a editace videa byla výsadou pouze hrstky vyvolených. To vše se nyní mění. Na průměrný mobilní telefon můžeme natočit video v kvalitě, které nezvládaly nejdražší profesionální kamery ještě několik let nazpět. Samotné video můžeme navíc během chviličky přímo v telefonu postříhat a kdekoliv na internetu vystavit (Youtube, servery zpravodajských kanálů atd.) . A to je revoluce! Nejsledovanější videa na světě už nejsou doménou pouze velkých společností, ale jednotlivců, kteří mají silný příběh k vyprávění.

Jak na to?

Michael Rosenblum vymyslel a zavedl do praxe termín videožurnalismus – tedy praktiku, kdy jediný člověk je schopný sám natočit a zpracovat video příběh. I díky tomu se stal pionýrem a průkopníkem této techniky hned v několika televizních společnostech, které se tímto způsobem pokoušely především snížit náklady své produkce. Desetileté zkušenosti ze školení a především návod, jak k videu jako tvůrce přistoupit shrnuje prvních 170 stran knihy.

Od úplných základů (jako je třeba „držet záznamové zařízení v horizontální poloze“, nehýbat kamerou během natáčení, nezoomovat, napočítat od zmáčknutí tlačítka nahrávání do deseti) se dostáváme k Rosenblumově metodě pěti záběrů, které pokud jsou poskládány patřičně za sebou, vždy ve filmovém vyprávění fungují. Tyto záběry nyní popíši na příkladu kuchaře v restauraci.

Pravidlo pěti záběrů:

  1. Detail na ruce kuchaře – nůž, který krájí suroviny

  2. Detailna kuchařův obličej

  3. Záběr celku– kuchyně, pracovní stůl

  4. Záběr přes rameno

  5. Boční záběr

Pokud jsem úplný začátečník v oblasti tvorby videa, není podle autora knihy nic snazšího, než se držet těchto pěti bodů, které můžeme použít na většinu situací. Základem zde zůstává jediné –každý z těch pěti záběrů bude perfektní!Na vymýšlení novostí pak bude čas později. Když už jsem schopný natočit těchto pět záběrů, jsem pak i schopný natočit hodinový film – záběry totiž stačí neustále opakovat podle sekvencí a úseků, které chci ve filmu vyprávět. Proto je však nezbytné mít celou dobu práce s kamerou plán natáčení – musím vědět co chci točit a musím vědět, proč to chci točit!

Když obraz vypráví

Většina lidí, která sleduje on-line videa, je po prvních deseti vteřinách vypíná. Co to znamená? Že jako tvůrci máme pouze deset vteřin (možná méně) na to, abychom si zajistili pozornost diváka. Lidský instinkt nám velí nechat si dobré záběry na později. Podle Rosenbluma je to největší chyba. Tím nejlepším musíme diváka přilepit k obrazovce – viz filmy s Jamesem Bondem. Všechny další záběry pak fungují jako dialog: „S divákem konverzujete. Nejdříve ukažte nejlepší obraz, který máte. Položte mu tím otázku a tu otázku zodpovězte. Otázka, odpověď.... Až do konce příběhu.“ Celý náš život vyprávíme a tážeme se. Teď to vše stačí pouze přenést do videa. Další obraz musí přinést další otázky, abychom neztratili divákovu pozornost.

Až poté, co James Bond přežije raketový útok na sjezdovce, přichází do kanceláře paní M: „Jamesi, stala se hrozná věci,“ říká Judy Dench. „Můž jménem Auric Goldfinger chce ovládnout svět. Máš 48 hodin na to jej zastavit!“ Divák tak zůstává v očekávání, co se bude dít – nyní rozhodně kanál nepřepne nebo nevypne video. Teď je ten pravý prostor představit hlavního hrdinu. James ležící na pláži, pije Martini a kolem něj krásné ženy...není potřeba vyprávět nudné příběhy. Hrdina může být divákovi představen i jednou větou: „Myslím, že se nedožiji konce dne!“

Pokud se nám podařilo uvést hlavního hrdinu, musíme dát divákovi důvod, aby byl ochoten investovat svůj čas do dalšího sledování. Podaří se Bondovi zastavit Goldfingera a zachránit svět? Tento děj je součástídramatického oblouku, který směřuje k závěru příběhu – James Bond jako vždy nad padouchy zvítězí.

Video by tedy mělo sledovat následující osu:

  1. Zaujmout diváka

  2. Vysvětlit, oč v příběhu půjde

  3. Představit hlavního hrdinu

  4. Samotný děj

  5. Závěr

Nyní máme jednoduchý návod, jak točit a jak jednotlivé obrazy poskládat za sebe. Nic složitého – jak sám Michael Rosenblum říká: „Může to dělat každý idiot.“ Rozdíl pak nastane mezi těmi, kteří mají co říci a těmi, jejichž videa nikdy nikdo neuvidí.

A nyní poslední praktická rada pro natáčení – začněte s kratším videem do jedné minuty a když budete hotovi se základním točením, posaďte se, dejte si kávu a zkuste si vyplnit schéma vlastními obrázky. Pokud se Vám to podaří, můžete jít vesele domů, pokud ne, je nezbytné vše chybějící doplnit. Potom již nezbývá, než vše postříhat dohromady.

Kdo je můj klient?

„Každý byznys dnes potřebuje své webové stránky. Každé webové stránky pak potřebují video – ať již si jejich majitel myslí cokoliv. Pokud jsou šéfové a manažeři přesvědčeni o nezbytnosti videa, jste ti praví, kteří jej mají natočit. Pokud ne, jste ti, kteří jim ukáží jak video zvýší jejich zisky.“ Nepočítejte s tím, že okamžitě začnete točit pro největší společnosti na světě. Nejspíš i vaše první videa budou opravdu hodně špatná. Pokud však na sobě budete pracovat, úspěch se dostaví.

Začněte s tím, že umístíte své video na Youtube – sice nic nevyděláte, ale alespoň zjistíte, jaký je o video zájem a jak na něj reagují ostatní uživatelé. Potom si udělejte seznam firem ze svého okolí a projděte si jejich webové stránky. Většina jich bude děsivých, což je dobrá zpráva pro vás. Potřebují vaši pomoc. Udělejte svou první práci zdarma. Co dělá dobrý byznys na lokální úrovni? Dejte šéfa, pekaře, doktora do videa. Lidé se rádi na sebe koukají. Když si pak video vystaví na svých stránkách, máte první kladnou referenci. Oslovte městský úřad, lokální kabelovku, prodejce aut, prodejce nemovitostí, natočte shot pro ZOO – lidé se mnohem raději podívají na třiceti vteřinové video než aby procházeli fotogalerie. Točení podobných videí z Vás neudělá přes večer milionáře, ale naučí vás řemeslu, které když budete dělat poctivě, dozajista si vás všimnou druzí. Všechny noviny teď potřebují plnit své weby videem. Stejně jako televize potřebují non-stop program a každá společnost dozajista přivítá, pokud to zvládnete lépe a levněji!

O autorovi

RosenblumTV

Kniha na Amazonu

Kniha na iTunes