logo
logo

S čím točit?

02.12.2012

... aneb má cesta za digitální zrcadlovkou

Většina začínajících video-tvůrců nutně řeší otázku, jakou techniku pro natáčení a editaci videa pořídí. Přestože neustálý vývoj sráží ceny technologií na minimum a profesionální nástroje si nyní může dovolit snad každý, stále se jedná o investice v řádech deseti tisíců korun, což je dostatečný důvod si svůj nákup řádně rozmyslet. V následujících pár řádkách se pokusím vysvětlit základní pojmy a popsat mé dosavadní zkušenosti s technikou.

Co budeme točit ...

V prvé řadě stojí za zamyšlení, co budeme točit, pro koho to budeme točit a kde se to bude vysílat. Každé médium má svá specifika, od čehož se odvíjí i nároky na techniku. Pokud budu točit video pro televizi, nároky (a technické zpracování) budou dozajista vyšší, než pokud se rozhodnu své video umístit na kanál Youtube. Proto bych měl výcházet ze základních parametrů jako je třeba rozlišení, kompatibilita jednotlivých zařízení se střižnou, možnosti točení v horších světelných podmínkách atd.

Standardem je HD

Lidské smysly jsou velice snadno oklamatelné, čehož využívají výrobci a prodejci nejrůznějších technologií. To platí i v případě digitálního videa, které stejně jako fotografie, se skládá z jednotlivých bodů. Ty, pokud jsou dostatečně jemně uspořádány, pak vytváří iluzi obrazu. Čím drobnější jsou jednotlivé body, tím je iluze dokonalejší.

ZDROJ: http://blogoscoped.com

ZDROJ: blogoscoped.com

Ruku v ruce se zvětšováním domácích obrazovek a monitorů, se proto zvětšuje i počet bodů, jenž jsou jednotlivá zařízení schopna zaznamenat. Pokud pustíte současnou českou TV, uvidíte nejspíš video v rozlišení 720 horizontálních na 576 vertikálních bodů. Tato hodnota byla dána historicky, kdy „vědci“ vzali velikost televizní obrazovky a vzdálenost ze které lidé televizor pozorují. Výsledná hodnota 720x576 (které se také říká PAL) pak byla dostačující pro tehdejší televizní technologie. S ekonomickou dostupností velkých televizorů a monitorů (s úhlopříčkami i několik metrů) bylo nezbytné toto rozlišení zvýšit. Současným televizním standardem se tak stává HD rozlišení, které skýtá 1920x1080 bodů. České televize na něj začínají postupně přecházet. Existuje však ještě třetí varianta, která vstoupila do hry se šířením videa na internetu, kde se ukázalo optimální (i vzhledem k velikosti obrazovky a vzdálenosti od monitorů) rozlišení 1280x720 bodů.

Pokud se tedy rozhoduji pro koupi techniky, HD rozlišení by mělo být jedním ze základních parametrů, podle kterého volit. Předělat video na menší rozlišení jde vždy, obráceně ovšem cesta nevede.

ZDROJ: www.adobe.com

Dobře a levně?

Pro pořízení kvalitního audiovizuálního materiálu bylo ještě pár roků nazpět nezbytné pořídit „profesionální“ videokameru v hodnotě několika set tisíc korun. Dnes již podobnou práci zastanou i mobilní telefony, z nichž většina umí točit v HD rozlišení a mnoho televizních a internetových zpravodajských stanic začíná s telefony experimentovat a točit své příspěvky přímo na ně. Díky rychlým datovým tarifům je pak možné záznam okamžitě zaslat do redakce, popřípadě dělat prostřednictvím telefonů přímé vstupy.

Pokud ovšem budeme chtít s vizuálním materiálem pracovat i jinak než ve formě zpravodajských shotů, kde převažuje požadavek objektivity nad kvalitou, s mobilem v ruce rozhodně nevystačíme. Jednou z možností je nákup profesionálních videokamer v hodnotě stovek tisíc korun. Protože ale předpokládám, že průměrný absolvent po dokončení studia si podobnou investici nemůže dovolit (a byl to i můj případ), rád bych zmínil ještě další možnost a to je pořízení digitální zrcadlovky, zkráceně DSLR.

ZDROJ: dslrnewsshooter.com

Proč točit na foťák?

Digitální zrcadlovky vyšších tříd nabízí již několik let možnost pořídit HD záznam videa a jejich výrobci se je s většími či menšími úspěchy snaží přizpůsobit video-tvůrcům ať již možnostmi nastavení menu nebo dalším hardwarem, který ze zrcadlovek dělá plnohodnotné kamery. Pokud shrnu hlavní výhody, vyzdvihnu především:

  1. Cenu – zrcadlovku s možností točení kvalitního videa je možné pořídit již od deseti tisíc korun.

  2. Kvalitní snímač – zrcadlovka zvládne podstatně horší světelné podmínky než profesionální videokamera

  3. Objektivy – jsou mnohonásobně levnější (a ve stejné kvalitě), než srovnatelné objektivy profi-kamer.

  4. Obraz – vše předchozí zaručuje výbornou kvalitu obrazu (která je naučeným okem rozpoznatelná). I to je důvod, proč tvůrci filmů začali svá díla točit právě na zrcadlovky, i když mají k dispozici kamery za miliony. Jedním z takových případů jsou například některé díly Dr. House.

A nevýhody?

I když se výrobci snaží maximálně svá zařízení pro tvorbu videa přizpůsobit, některé nevýhody oproti kamerám stále přetrvávají. Jmenovitě jde například o ergonomii samotného přístroje, která nedovoluje takovou rychlost a pohotovost, jako videokamery, které mají svá tlačítka a menu uzpůsobené pro „rychlé nastavení“. V případě digitálních zrcadlovek je potřeba mnohdy spoustu věcí přepnout v menu, na což ve zpravodajství zkrátka není čas. Největší slabinou je ovšem synchronní zachycení zvuku.

Zvuk neošidíš!

Známá pravda říká, že divák je schopen tolerovat chyby v obraze. Různé ruchy, šumy a nekvalitu ve zvuku však nikoliv. Zrcadlovky mají zabudovaný interní mikrofon – ten ovšem ani zdaleka nevystačuje kvalitě profesionálního videa. A i když zrcadlovky mají možnost vstupu externího mikrofonu, všichni tvůrci kteří s ní pracují mi pověděli, že by záznam zvuku přímo do DSLR nesvěřili. Uživateli tak nezbývá, než pořídit další techniku (diktafon), do které bude nahrávat zvuk speciálně – a to je další důvod, proč kvůli všelijakým nastavováním se DSLR nehodí do zpravodajství.

Shrnutí

Na zrcadlovku točím už rok a z počáteční skepse před jejím nákupem jsem se stal zastáncem tohoto přístupu. Ostatně, začínající videotvůrce – pokud chce fungovat jako freelancer – ani nemá moc jiných možností, jak se realizovat. Pokud pak nebudete ve zpravodajství nějaké velké televize, kde by vás v rámci jednotného redakčního systému stejně vybavili jejich technikou, je nákup DSLR levnou a nakonec i příjemnou variantou, kdy kvalita obrazu mnohdy předčí kamery 20 krát dražší. Pomocí různých udělátek je pak možné zrcadlovku všelijak upravit a přizpůsobit individuálním potřebám – což jsou však všechno investice navíc. 

ZDROJ: dslrnewsshooter.com

Jak samotná videa ze zrcadlovky vypadají, můžete vidět v mém portfoliu. A i když jsem si před samotným psaním článku řekl, že nezmíním žádnou značku a firmu, kvůli již několika dotazům vyberu z každé kategorie zástupce, který je cena/výkon dostupný snad každému.

ZRCADLOVKA

Canon EOS 550D + EF-S 18-55 IS II - tento starší model jde nový sehnat již od 13 000 Kč. Pořadové číslo II za objektivem znamená lepší stabilizaci obrazu, nežli u předchozího modelu. Objektiv sice nevyniká světelností, pro běžné podmínky ale bude bohatě stačit.


ZVUK

Pro zachycení zvuku budete potřebovat externí mikrofon, který může mít nejrůznější charakteristiky ... a jako nejlevnější varianta se pro začátek jeví Rode VIDEOMIC, který je možné pořídit již od 2 000 Kč. Pokud navíc zvuk nebudete chtít svěřit přímo zrcadlovce (jak je zachyceno na fotografii), budete muset investovat i do externího záznamového zařízení. Zde doporučuji ZOOM H4, který poslouží nejen jako nejnabitější diktafon, ale třeba i jako zvuková karta u PC.